Slovenci samo čudom mogu do SP, i Hrvati će teško do Mundobasketa i Kine

Objavljeno: 18.9.2018.

Košarkaši Slovenije poraženi su od Turske u Stožicama sa 86:77 i ostali poslednji u grupi I kvalifikacija za Mundobasket u Kini.

Meč je prelomio hladnokrvni Skoti Vilbekin u poslednjoj četvrtini kada su Turci po prvi put napravili dvocifrenu razliku.

Upravo je Vilbekin bio najefikasniji kod pobednika uz Furkana Korkmaza sa 22 poena. Korkmaz je imao dva više – 24. Džedi Osman je dodao 19 poena, a Slovencima nije bila dovoljna odlična partija Entonija Rendolfa i njegova 24 poena.

Četrnaest je imao Blaž Mesiček, a po deset Vlatko Čančar i Miha Lapornik. Prvacima Evrope je “glave” došao očajan procenat šuta sa linije slobodnih bacanja (19/34), bolji šut Turske za tri poena (13/28) i manje izgubljenih lopti.

I pored toga, Slovenija je imala svoje šanse i držala priključak sve do polovine poslednje deonice.

Slovenci su imali šansu da se približe na četiri i po minuta do kraja. Douš Balbaj je skočio pod košem, ali promašio zicer i ostao na zemlji dok su domaćini krenuli u kontru.

Fauliran je Matič Rebec i promašio je oba slobodna bacanja. Kada to prvak Evrope nije iskoristio Turci u narednom napadu uz malo sreće imaju samog Skotija Vilbekina na trojci koji ne prašta i pogađa trojku za 79:71.

Samo koji sekund kasnije nakon faula Lapornika Furkan Korkmaz daje jedan od dva penala i donosi najveću prednost Turskoj od početka meča 80:71.

Vilbekin nakon toga cepa mrežicu od table, ali ga je pri doskoku uhvatio grč. Turska je otišla na 83:72 i meč je praktično na tri minuta i 15 sekundi do kraja bio rešen.

Turci su nakon toga priveli utakmicu kraju i upisali šestu pobedu (dve izgubljene). Slovenija ima dve pobede i šest poraza i poslednja je iza Ukrajine (4-4), Crne Gore (4-4). Trećeplasirana je Letonija sa skorom 5-3, a prvoplasirana je Španija sa samo jednim porazom i sedam pobeda.

Crnogorci su u svom meču savladali Ukrajince sa 90:84. Do kraja kvalifikacija su ostala još četiri kola, ali će Slovenija vrlo teško moći na Mundobasket u Kini naredne godine.

6. Slovenija 8 2 6 635:663 10

Košarkaši Poljske iznenadili su Hrvatsku i pobedili 79:74 u poslednjoj utakmici dana igranoj u okviru Grupe J.

Poljake je do pobede predvodio Adam Vačinski sa 21 poenom, 14 je ubacio njegov imenjak Hrijanluk, dok su po 12 imali Ej Džej Sloter i Mateuš Ponitka.

Kod Hrvata je Bojan Bogdanović bio raspoložen sa 22 poena, 17 je imao Dario Šarić, a 13 Ante Žižić.

Poraz Hrvatske u Gdanjsku verovatno će značiti i oproštaj od smotre najboljih svetskih ekipa sledeće godine u Kini jer “kockasti” sada imaju tri pobede i pet poraza kao i Holanđani koji su peti.

Prve tri ekipe su sada Litvanija koja je obezbedila plasman sa osam pobeda, Italija ima 6-2 na drugom mestu, a Poljska je sada treća sa 4-4.

Izuzev na početku kada je Poljska povela, Hrvati su do polovine prve deonice preuzeli kontrolu i prvo vođstvo za 14:13 preuzeli zakucavanjem Žižića posle dodavanja Šarića.

Od tog trenutka ekipe su bile ujednačene do kraja četvrtine završene 21:21. Poljaci su se dobro držali i u drugoj četvrtini, ali su njihovi protivnici na odmor otišli raspoloženiji posle ofanzivnog skoka i pogotka Ivice Zupca za 36:31 posle 20 minuta.

Poljaci su poravnali u trećoj trojkom Slotera na 44:44, stigao je brz odgovor Roka Stipčevića i prvo krađa, a onda i kontra Bogdanovića za 50:46. Hrvati su nakon novog izjednačenja 50:50 i trojke Simona u poslednjih deset minuta ušli sa 58:54.

Tada nastaju problemi. Prvo trojka Vačinskog za 67:65, a onda i serija Vačinskog, Sulime i Slotera 8:0 odveli su Poljsku na 75:67 na samo tri i po minuta do kraja i pobednik je već tada mogao da bude odlučen.

Hrvati su uspeli da se vrate serijom 7:0, ali su potrošili i energiju i vreme pa su posle promašene trojke Stipčevića i još nekoliko nepromišljenih napada Poljaci poentirali preko Slotera i otišli na 77:74 na tri sekunde pre kraja.

Do kraja je fauliran i Vačinski koji je bacanjima samo overio pobedu Poljske.