Stivens, Serena i Sevastova među osam najboljih, prošli Izner i Delpo

Objavljeno: 3.9.2018.

Aktuelna šampionka US Opena Sloun Stivens prošla je u četvrtfinale turnira pobedom nad Belgijankom Elis Mertens 2-0, 6:3, 6:3.

Amerikanka je bila bolja u odbrani i naročito prelasku iz odbrane u napad, pa se Belgijanka mučila kada bi bila primorana da se brani i posle sat i po vremena je izgubila meč.

Mertens je pretrpela prvi brejk u četvrtom gemu, vratila se odmah u sledećem i imala 3:3 u prvom setu.

Pasing šot Stivensove koji pada na liniju, a onda i vrhunski lob u gemu u kom je Mertens servirala za 4:4 doneli su Amerikanki prednost 15:30 na servisu protivnice. Mertens je nakon toga dvaput poslala lopticu u mrežu, Stivens je povela sa 5:3 i rutinski odservirala za set.

U drugom je Mertens počela da udara ravnije i bolje, ali se odmah suočila sa brejkom. Nije poklekla, odigrala je nekoliko fantastičnih poena gde se izdvojio forhend po paraleli u drugom gemu kada se ribrejkom vratila u set.

Do tog trenutka, mrežu koju je pogađala, loptica je počela da “zaobilazi”, Mertens je pogađala dublje i to ju je održavalo u igri. Međutim, Stivens na 3:3 još jednom prelama set u svoju korist, a onda duplim brejkom za 6:3 samo overava pobedu i plasman dalje.

U četvrtfinalu će igrati protiv Anastasije Sevastove koja je u trećem kolu savladala Elinu Svitolinu u tri seta.

Američka teniserka Serena Vilijams plasirala se u četvrtfinale US Opena pobedom nad Estonkom Kajom Kanepi posle tri seta 6:0, 4:6, 6:3.

Amerikanka je savladala Estonku posle tri seta i plasirala se u četvrtfinale poslednjeg Grend slema sezone.

Posle prvog seta koji je dobila sa 6:0, Serena je naredni izgubila sa 4:6, pre nego što je nadvladala protivnicu u trećem 6:3.

“Uvek je lepo pobediti sa 6:0, ali morate da se vratite i… Mislim da nisam mnogo grešila, možda sam mogla malo bolje da krećem stopala. Ona je stvarno igrala… izgubila sam početni servis gem u tom drugom setu i ona jednostavno nije htela da stane, bilo je ludo”,rekla je posle meča Serena.

Obe igračice su tokom sat i 39 minuta igre udarale snažno.

“Kombinovala sam udarce, ali ona je svaku udarala jako i mislila sam ‘ok, ovo nije normalno’ i razumem kako je igrati na taj način i bilo je teško”, kaže Vilijams.

Ona će u četvrtfinalu igrati protiv Karoline Pliškove koja je bila bolja od Ešli Barti u dva seta.

Letonska teniserka Anastasija Sevastova pobedila je ukrajinsku igračicu Elinu Svitolinu sa 2-1 u četvrtom kolu US Opena.

Sedmoplasirana Svitolina je posle sat i po vremena igre postala još jedna od Top 10 igračica koja se u prvoj nedelji turnira oprostila od US Opena.

Sevastova je igrala agresivnije i imala čak 30 direktnih poena. Svitolina je imala 12 i uz to neiznuđenu grešku više (28:27) u odnosu na protivnicu.

Pored toga, Letonka je daleko bolje čuvala svoje servise. Pola sata i dupli brejk su joj bili potrebni da povede u setovima, posle čega je Ukrajinka odgovorila podizanjem svoje igre.

Triput je brejknula Sevastovu u drugom setu i sa 6:1 i više samopouzdanja uđe u odlučujući set.

Letonka se tada potpuno razmahala, sjajno realizovala poene posle prvog i drugog servisa, pogađala iz igre i Svitolina nije mogla da parira pa je posle dva pretrpljena brejka Ukrajinke, Sevastova prošla u četvrtfinale.

Američki teniser Džon izner plasirao se u četvrtfinale US Opena pobedom nad Kanađaninom Milošem Raonićem 3-2, 3:6, 6:3, 6:4, 3:6, 6:2.

Dvojica tenisera su poznata po jakim servisima koje je teško oduzeti. Raoniću je to pošlo za rukom jednom na 2:0 i to se kasnije ispostavilo dovoljnim da Miloš osvoji prvi set.

Izner je na identičan način odgovorio u narednom setu i posle 2:0 na startu drugog seta uspeo bez mnogo problema da izjednači na 1-1.

U trećem je Džonu bio dovoljan jedan brejk (4:3), u četvrtom Milošu (2:0), da bi u petom setu Raonić počeo da promašuje ili pravi greške u bitnim trenucima. Jedna dvostruka servis greška ga je u petom setu praktično koštala poklonjenog brejka, a dve pogođene mreže kasnije seta i meča.

Izner je s druge strane suviše lako dolazio u prilike da oduzme servis Raoniću, od osam prilika u petom setu, iskoristio je dve što je bilo više nego dovoljno da posle tri sata i deset minuta igre ode dalje.

On se u četvrtfinale US Opena plasirao drugi put od 2011. godine, a protivnik će mu biti Huan Martin Del Potro koji je bio bolji od Borne Ćorića.

Argentinac Huan Martin Del Potro zadržao je maksimalan učinak u mečevima osmine finala US Opena i šesti put u karijeri obezbedio mesto među osam najboljih na poslednjem Gren slem turniru u sezoni.

Treći igrač sveta je u 4. kolu pobedio Bornu Ćorića sa 6:4, 6:3, 6:1 za dva časa i 7 minuta, ali je pitanje kakav bi ishod bio da Hrvat u svom prvom Gren slem meču osmine finala u karijeri nije imao problem sa povredom butnog mišića.

Šampion US Opena iu 2009. godine u borbi za plasman u polufinale sastaće se sa domaćim igračem Džonom Iznerom, koji je u pet setova savladao Kanađanina Miloša Raonića.

Del Potro je prvi napravio brejk i poveo sa 3:1 u prvom setu, ali je Žorić ubrzo uzvratio i smanjio na 4:3. U maratonskom desetom gemu Argentinac je na servis protivnika iskoristio četvrtu set loptu za vođstvo od 1:0.

Baš kao i u prvom setu Delpo je i u drugom oduzeo servis Ćoriću u četvrom gemu (3:1), a otežavajuća okolnost po 20. igrača sveta bila je i povreda zbog koje je tražio medicinski tajm aut.
Argentinac je na najbolji način iskoristio Ćorićev zdravstveni problem, bez poteškoća je osvojio set, a potom u trećem čak tri puta napravio brejk i zakazao duel sa Iznerom.

“Posle brejka u prvom setu kod rezultata 5:4 poraslo mi je samopuzdanje, unapredio sam igru, a onda sam video da Borna ima problem sa kretanjem. Bio sam fokusiran u trećem setu i bolji nego u prethodnom meču. Nije bilo lako igrati zbog velike vlažnosti vazduha, ali je uveče svakako lepše. Kako god potpuno sam mokar. Dva para patika nije dovoljno, tražiću da mi obezbedi još neki par za sledeću rundu,” rekao je Del Potro koji se zahvalio svojim brojnim navijačima.
“Mislim da su oni potpuno ludi. Posle ovog turnira moraju da se vrate u Argentinu i nastave da rade. Sve su to moji moji prijatelji. Hvala vam što ovaj turnir činite specijalnim u mom životu. Četvrtfinale? Meč će biti veoma težak, Izner odlično servira, ali sa ovom publikom sve je moguće.”

Drugi četvrtfinalni par u ovom delu žreba su Rafael Nadal i Dominik Tim, dok će preostala dva duela osmine finala biti odigrana u ponedeljak.