Arsenal opet bez Lige šampiona – Atletiko i Marsej u finalu Lige Evrope!

Objavljeno: 4.5.2018.

Fudbaleri Atletiko Madrida i Olimpika iz Marseja plasirali su se u finale Lige Evrope eliminisavši Arsenal, odnosno Salcburg.

U derbiju runde Atletiko je minimalnom pobedom na svom terenu, golom Dijega Koste u nadoknadi prvog poluvremena, ostavio Arsenal bez šanse da se izbori za Ligu šampiona.

Tako se legendatni menadžer “Tobdžija” Arsen Venger oprostio od Evrope porazom u Madridu.

U međuvremenu, Salcburg je sjajnom igrom u drugom poluvremenu nadoknadio dva gola zaostatka iz Marseja, ali je Olimpik postigao gol u produžetku (2:1) posle nepostojećeg kornerapa se plasirao u prvo finale u Evropi posle 14 godina. i izborio dodatnih pola sata igre.

Atletiko je opravdao status favorita u napetom revanšu sa Arsenalom na Vandi Metropolitano. Vodila se žestoka i čvrsta borba dva tima u prvih pola sata, nije bilo previše uzbuđenja, a onda je u drugom minutu nadoknade vremena Atlertko poveo.

Antoan Griznam je poslao savršen pas u prazan prostor, Dijego Kosta je kao i uvek fantastično pratio situaciju i u pravom trenutku utrčao u kazneni prostor, a onda uprkos Beljerinu “na leđima” rutinski savladao Ospinu.

U drugom delu meča oba tima su na periode preuzimala inicijativu i konkretno pretila, Kosta i Grizman su često bili u kaznenom prostoru Arsenala, ali su defanzivci “tobdžija” presecali svaki završni pas.

S druge strane, Jan Oblak je paradom sprečio Granita Džaku da izjednači sredinom drugog poluvremena, da bi sreća nedostajala Henrihu Mhitarjanu da sa distance savlada slovenačkog golmana.

U samoj završnici Arsenal nije uspeo da bar unese dramu na Vandi, Atletiko je iskontrolisao meč i zasluženo izborio plasman u finale LE.

Salcburg – Marsej 2:1 (prvi meč 0:2)
Aidara 53, Sar 65ag – Rolando 116Salcburg: Valke – Ulme, Ćaleta-Car, Andre Ramaljo, Lajner – Beriša, Samaseku, Šlager (Minamino 84′), Haidara – Gulbrandsen (Hvang 68′), Dabur
Marsej: Pele – Amavi, Luiz Gustavo, Rami, Sar – Sanson, Lopes (Zambo 66′) – Okampos, Paje, Tovan – Žermen (Enži 84′)

Tako je londonski klub drugu sezonu u nizu ostao bez plasmana u Ligu šampiona, jer je daleko i od četvrte pozicije u LE.

Istovremeno, legendarni menadžer tima Arsen Venger je poražen u svojoj poslednjoj utakmici u Evropi na klupi Arsenala.

Izgledalo je da će Marsej rutinski odraditi revanš u Salcburgu i plasirati se u finale. Francuzi su potpuno kontrolisali meč u Austriji i često pretili golu domaćina.

Na početku drugog poluvremena Okampos i Žermen propuštaju dve idealne prilike za vođstvo i verovatno “overu” finala, a onda je usledila surova kazna.

Amadu Aidara fantastičnim solo-prodorom prolazi kompletnu odbranu Olimpika i donosi Salcburgu vođstvo u 53. minutu.

Ovaj gol dao je “krila” domaćim igračima koji kreću furiozno ka golu Marseja i desetak minuta kasnije stižu do 2:0 i poravnanja ukupnog rezultata.

Nakon šuta Šlagera lopta pogađa Sara koji vara svog golmana Pelea i Austrijanci se vraćaju u potpuni egal. Usledila je dramatična završnica u kojoj oba tima propuštaju po jednu dobru priliku, pa su usledili produžeci.

Zapretili su i Salcburg i Marsej u prvom, ali nije bilo preterano mnogo uzbuđenja. Očekivala se još mirnija završnica i penala, ali pet minuta pre kraja Francuzi dobijaju nepostojeći korner nakon koga Ronaldo glavom trese mrežu i odvodi Olimpik u finale.

Finale Lige Evrope na programu je 16. maja u Lionu. Marsej se sigurno neće osećati kao domaćin, iako se meč igra u njegovoj zemlji, zbog ogromnog rivaliteta sa lokalnim imenjakom, čiji navijači će sigurno podržati Špance.

Tok mečeva:

23:37 Kraj! Olimpik se plasirao u finale LE, svoje prvo evropsko posle 14 godina i finala tadašnjeg Kupa UEFA.

116′ GOOOOOOL! Marsej je smanjio na 2:1! Ali ovaj gol ga vodi u finale!

Olimpiku je poklonjen korner, nakon koga štoper Marseja Rolando koristi sjajan centaršut Pajea i postiže gol vredan finala!

111′ Slobodan udarac za Salcburg iz odlične pozicije iskosa sa desne strane, nakon što je Amavi igrao rukom. Ovaj put Pele nije bio ugrožen.

105′ Bez golova posle prvih 15 minuta, još 15, pa možda i penali

99′ Odgovara Salcburg s druge strane, Duje Ćaleta-Car je šutirao glavom sa pet metara posle kornera, ali fantastična odbrana Pelea.

92′ Marsej prvi preti u produžetku, sjajnu šansu imao je rezervista Andre-Frank Zambo Angisa, šutirao je oštro sa ivice kaznenog prostora, ali lopta je prošla za malo pored desne stative.

23:00 Salcburg Kraj! Igraće se produžeci u Austriji. Još pola sata borbe

23:00 Madrid Kraj! Atletiko je eliminisao Arsenal, plasirao se u finale LE i istovremeno ostavio “tobdžije” bez šanse da se izbore za Ligu šampiona

89′ Salcburg Da li je Marsej oštećen za penal? Sudije se nisu oglasile iako je lopta pogodila u ruku jednog igrača Salcburga.

78′ Madrid Period igre koji potpuno pripada Atletiku, serija naleta ka golu Arsenala preko Grizmana i Koste, ali požrtvovani defanzivci Arsenala uspevaju da izblokiraju svaki završni pas.

74′ Salcburg Prečka! Nije imao sreće Tovan. Dobro je šutirao glavom iz teške pozicije nakon centaršuta Pajea, prebacio je Valkea, ali lopta pogađa gornji deo okvira gola.

73′ Madrid Uzdasi olakšanja na tribinama Vande, Henrih Mhitarjan je sjajno šutirao sa ivice kaznenog prostora, ali je lopta prozujala za malo iznad prečke.

72′ Salcburg Austrijanci ne usporavaju, nastavljaju sa kanonadom Marsejovog gola, He-čvan Hang je dobro pratio akciju i dočekao loptu u kaznenom prostoru, gađao je donji desni ugao, ali Pele se ispružio i odbranio.

68′ Madrid Dobra prilika za Grizmana da verovatno stavi tačku na meč, ali slaba završnica napada, pa Ospina hvata loptu.

65′ GOOOOOOL! Salcburg vodi 2:0, potpuni egal u dvomeču sa Marsejom!

Prvi gol dao je “krila” šampionu Austrije koji je furioznu igru u nastavku meča krunisao novim golom za potpuno izjednačenje sa Olimpikom u dvomeču. Nakon šuta Gzavijera Šlagera sa ivice kaznenog prostora, lopta je zakačila defanzivca Marseja Bruna Sara i prevarila Pelea.

63′ Madrid Sjajna prilika za sve bolji Arsenal, Granit Džaka je šutirao sa 20-ak metara, poslao je nisku loptu u donji desni ugao, ali sjajna parada Jana Oblaka.

58′ Salcburg Furiozna igra Salcburga nakon vođstva, nova šansa za Austrijance, snažan šut Andrea Ramalja, namučio je Joana Pelea koji uspeva da odbrani.

55′ Madrid Sjajna prilika za Atletiko, odlično se u kaznenom prostoru Arsenala snašao Kosta, lažnjakom je izbacio rivala, ali nije šutirao na vreme, pa je defanzivac gostiju stigao da ga izblokira.

53′ GOOOOOOL! Salcburg vodi 1:0 protiv Marseja!

Kao što to u fudbalu obično biva, Olimpik je surovo kaznjen za promašaje. Reprezentativac Malija Amadu Aidara je napravio pravi veleslalom kroz odbranu francuskog tima i doneo vođstvo Salcburgu. Austrijancima je potreban još jedan pogodak za produžetke.

49′ Salcburg Najbolja prilika na meču, opet šansa za Marsej koji maksimalno koristi prostor u igri koji ostavlja rival. Paje je servirao loptu na tacni Žermenu, ali on promašuje ceo gol sa desetak metara.

46′ Salcburg Kao da Marsej juri prednost, a ne Salcburg. Francuzi prvi prete i u nastavku meča, Okampos dobro šutira, ali za malo pored leve stative.

45+2′ GOOOOOOL! Atletiko vodi 1:0 protiv Arsenala!

Fantastičan pas Grizmana u prazan prostor, a Dijego Kosta sa Beljerinom “na leđima” prihvata loptu u šesnaestercu, a potom je šalje preko Ospine u mrežu.

42′ Salcburg Inicijativa Marseja u završnici prvog dela igre, Salcburg odoleva, ali Austrijanci moraju mnogo toga da promene ako žele da nadoknade dva gola zaostatka.

38′ Madrid Dve šanse za Atletiko u dva minuta, prvo je Koke loše reagovao iz sjajne situacije posle odbitka, a potom je Grizman loptu poslao za malo pored gola udarcem iz okreta sa 6-7 metara iskosa sa desne strane.

37′ Salcburg Opasnost po gol Marseja iz prekida, Beriša je snažno šutirao iz slobodnog udarca sa ivice kaznenog prostora, li je pogodio živi zid.

30′ Pola sata igre u Madridu i Salcburgu – nijedan gol.

28′ Madrid Najbolja šansa na meču za Arsenal, Lakazet je prošao po levoj strani, ne uspeva da šutira, a potom Godin sjajno preseca oštar centaršut Ezila u peterac.

25′ Madrid Odlična kontra Atletika 4-4, ali je Kosta upropastio dobru šansu za svoj tim.

17′ Salcburg Dobar napad Olimpika, šutirao je Sanson sa 15-ak metara, ali pored gola Salcburga.

15′ Madrid Opao je ritam na Vandi, Arsenal je preuzeo kontrolu, nekoliko napada preko bekova, ali bezuspešnih. Dijego Simeone se nervozno šeta u loži.

13′ Salcburg Gol šansa za domaćina, Munas Dabur je šutirao sa ivice kaznenog prostora, ali pravo u golmana Johana Pelea koji spasava gol Marseja.

11′ Madrid Višeminutna pauza na Vandi je konačno završena, Kosjelni je iznet sa terena na nosilima, zamenio ga je Kalum Čejmbers.

8′ Madrid Peh za Arsenal, povredio se Loran Kosjelni, pao je bez duela sa rivalima, s obzirom na bolnu grimasu verovatno je u pitanju teža povreda Francuza.

7′ Madrid Silovit prodor Koste po desnoj strani, bukvalno je “razneo” Monreala, ali loša završnica napada Španca koji promašuje ceo gol iskosa sa oko 7-8 metara.

6′ Salcburg Marsej preti iz prekida, ali loša završnica Okamposa posle centaršuta iz slobodnog udarca

5′ Madrid Ezil pokreće odličan napad za Arsenal, Lakazet se našao u ulozi desnog krila, centaršut u peterac, ali samo korner za goste.

3′ Madrid Inicijativa Atletika na početku utakmice, odbrana Arsenala sigurna.

1′ Salcburg Ofanziva Marseja na samom startu meča, izgleda da Francuzi žele da što pre dovrše posao.